Izdvajamo

 

Na mjestu nekadašnjeg logora “Omarska” u prisustvu brojnih bivših logoraša, udruženja logoraša, međunarodnih predstavnika, te porodica poginulih obilježena je 30. godišnjica od početka raspuštanja zloglasnog logora.

Kroz logor je od maja 1992. prošlo oko 6.000 osoba koje su svo vrijeme bile izloženi torturi, fizičkom mučenju, psihičkom maltretiranju i silovanjima.

U logoru je ubijeno oko 700 logoraša, a na desetine žena je bilo izloženo sistematskom izrabljivanju i silovanjima.

U logoru je boravilo 37 žena, njih pet nije živo napustilo logor, a među zarobljenima je bilo 28 maloljetnika.

Za 458 ubijenih ispred objekta “bijele kuće”, postavljena je instalacija sa nadgrobnim spomenicima i imenima ubijenih.

Nijaz Mujkanović jedan je od posljednjih logoraša koji je napustio “Omarsku” 21. avgusta 1992. U logor je doveden 2. juna, a datum napuštanja logora potvrđuje poruka koju je napisao tada, a u kojoj mu je bilo dozvoljeno da navede tek 25 riječi. Poruku je uputio ocu svoje supruge, kojeg je pitao za porodicu, a koji je 1992. boravio u Hrvatskoj.

“Kad dođe noć najgore je bilo, kad kažu pokupi svoje stvari i ponesi, to je najgore bilo. Ne bi nikom poželio, kad se registrovao imao je 54 kilograma. Uoči dolaska Crvenog krsta morali smo se okupati, očistiti se od onih vaški. Dobijali su dva obroka sa po pola hljeba, kako bismo se udebljali, čistili smo prostor i tada smo vidjeli mnogo krvi”, kaže Nijaz prisjećajući se dana uoči oosjete međunarodnih novinara koji su zarobljenicima bili nada da će napustiti logor.

Logor “Omarska“ je kao i logori “Keraterm“ i “Trnopolje“ formiran 25. maja 1992. godine po odluci Kriznog štaba tadašnje opštine Prijedor.

(N!)

Malena Maida Bašić, djevojčica od jedanaest godina, sjedila je na skemliji koju joj je od drveta napravio otac Ibrahim. Skrivali su se osam mjeseci u šumi Kozare. Tog hladnog zimskog jutra, 12.februara 1993.godine, ispred šatora od cerade i najlona, jela je grah sa udrobljenim bajatim kruhom. Zavladala je potpuna tišina. Vojnici su ih opkolili i prišli na dvadesetak metara. Kada je zapucalo prvi je pao njen otac. Osjetila je oštar bol u stomaku i strovalila se na leđa. Pokušala je da dozove majku Mirsadu ali glas je ostao u grlu. Gledala je kako meci kidaju komadiće odjeće sa majčinih grudi dok istrčava iz šatora. Maidini prstići stezali su kašiku. Tanjir se nije prevrnuo. Pokušala je udahnuti ali bolni grč iz stomaka nije dao. Vid joj se mutio i mogla je prigušeno čuti jedino još vrisak brata Mirsada koji pokušava pobjeći. Dječijim grudima prostrujao je zadnji drhtaj.

Piše: Edin Ramulić

* Opis zadnjih trenutaka života djece u tekstu baziran je na autentičnim forenzičkim, sudskim i informacijama dobijenim od očevidaca.