Izdvajamo

 

Mandate u Skupštini grada Prijedora na lokalnim izborima održanim 6. oktobra osvojio je i deseti politički subjekt – Platforma za progres, podaci su CIK-a BiH objavljeni danas nakon unosa dijela glasova pristiglih poštom.

Prelazak izbornog cenzusa koalicije čiju listu je nosio odbornik odlazećeg saziva prijedorskog parlamenta Jusuf Arifagić smanjiće broj mandata SDS-a na dva sa tri koliko su osvojili i na lokalnim izborima 2020.

Prema trenutnom stanju, ostali rezultati identični su onima objavljenim dva dana nakon izbora – od ukupno 31 mandata, 11 je odbornika iz SNSD-a, što je za tri više od izbornog rezultata 2020. godine, a iza njih slijedi Ujedinjena Srpska sa četiri mandata što je dvostruko više u odnosu na rezultat iz 2020.


Po tri mandata imaće Potkozarski narodni pokret /PNP/ i Narodna partija Srpske /NPS/ – politički subjekti koji prvi put učestvuju na lokalnim izborima.

PNP su osnovali bivši članovi PDP-a, a NPS bivši članovi DNS-a.

Ni PDP ni DNS nisu ove godine prešli cenzus.

Izborni rezultat iz 2020. ponovili su SPS i SP sa po dva mandata, koliko će imati i SDP koji 2020. godine nije prešao cenzus.

Nezavisni kandidat Andrija Vukotić, koji je dugogodišnji član SNSD-a, pobijedio je drugu kandidatkinju za jedino zagarantovano mjesto za nacionalne manjine, Ilinku Macuru, koja je takođe učestvovala na izborima kao nezavisna.


Vukotić je i u odlazećem sazivu predstavljao nacionalne manjine.

Ispod izbornog praga u Prijedoru su ostali Republička stranka Srpske, Narodni front, Demos, Nezavisni pokret “Svojim putem” – Igor Radojičić i Prva SDS.

SDA i PDA u odlazećem sazivu imale su predstavnike u Skupštini grada, a na ovim izborima nisu dosegle cenzus, kao ni još jedna koaliciona lista koja je okupile političke predstavnike bošnjačkog naroda.

Od 31 odbornika koji su osvojili mandate na lokalnim izborima 2020. godine, 13 je u toku protekle četiri godine mijenjalo stranke, a neki od njih i više stranaka, te su u gradskoj skupštini djelovali kao samostalni odbornici.

Prijedor je jedna od lokalnih zajednica u kojima su prvi put korištene digitalne tehnologije i zbog razlika u brojanju glasova putem zapisnika u odnosu na elektronsko brojanje CIK BiH naložio je ponovno brojanje glasova na 22 od ukupno 25 mjesta na kojima su korišteni skeneri.

SRNA

"Mi smi pripadnici Srpskog naroda i osuđujemo kompletno etničko čišćenje i zločine koje su počinili zločinci iz našeg naroda. Mi se zalažemo za zajednički život i Bosnu i Hercegovinu i želim da naša djeca žive zajedni sa svim našim narodima u BiH. Ja sam Klaudija Pecalj i rodom sam iz Zenice, a moj muž je Milan Pecalj. Husein Ališić je napisao knjigu na engleskom jeziku i u toj knjizi piše o mom mužu. Za vrijeme rata, Husein je živio u Banja Luci i moj muž je sve naše dokumente dao njemu da bi on izašao sa svojom porodicom vani. Milan je čuvao Huseinovog brata koji je bio pretučen i nije se bojao da pomogne prijatelju Bošnjaku.
Ja sam rođena u Zenici među Hrvatskim i Bošnjačkim narodom i žao mi je za sve što se desilo u ratu, jer ja želim da živimo sa svim narodima u Bosni i Hercegovini". Kazali su nam Klaudija i Milan Pecalj, pripadnici Srpskog naroda iz Donjih Garevaca.

26.05.2017. god.