Izdvajamo

Sulejman Jakupović, poznati prijedorski pčelar, počeo je sa proizvodnjom pčelinjeg otrova namijenjenog za američko tržište.

Ova proizvodnja je na našim prostorima pčelarima još nepoznata, a Jakupović ističe da je pčelinji otrov lijek za brojna oboljenja, među kojima su išijas, artritis, bronhijalna astma… Odličan je za regulisanje krvotoka, a u posljednje vrijeme njime su počeli da liječe i oboljele od HIV-a.

- Proizvodnja pčelinjeg otrova mnogo je profitabilnija od proizvodnje meda. Kilogram otrova na američkom tržištu bez problema može da se proda za 70.000 dolara, a sve zavisi od njegove čistoće – kaže Jakupović, dodajući da se otrov skuplja savremenim stimulatorima koji koštaju 500 KM.

- Za minimalnu proizvodnju pčelar bi trebalo da ima najmanje tri-četiri stimulatora i više desetina, pa i stotina jakih društava – objašnjava Jakupović i dodaje da kilogram pčelinjeg otrova može dostići i cijenu od 300.000 dolara ako bi bio liofiziran, za šta je potrebna vrlo skupa oprema.

- Stimulatorske ploče od stakla stavljaju se u košnice, na koje pčele ispuštaju otvor. Pčela poslije toga ne ugine, jer tim postupkom žaoku ne gubi, tako da nastavlja sa životom i radom. Da bi se dobio jedna gram otrova, koji podsjeća na brašno, potrebno je da ga ispusti 26.000 pčela. Poslije određenog perioda ploče se vade i sa njih se skida otrov, koji bude pretvoren u prah – priča nam Jakupović, koji je uspio da sakupi tek nekih 200 grama otrova.

Ovih dana Jakupović, kao i drugi prijedorski pčelari, vrijeme provodi u pčelinjacima. April i maj su, kaže, mjeseci kada u pčelinjacima ima najviše posla. Svojih 300 košnica rasporedio je na nekoliko lokacija, od Kozare do Manjače, kako bi prikupio različite vrste meda.

- Ove godine očekujemo dobre prinose jer bi vremenske prilike trebalo da budu povoljne za pčele u periodu cvjetanja bagrema, koji učestvuje sa oko 70 odsto od ukupnoj proizvodnji meda – kaže Jakupović.

Potražnja

Jakupović ističe da je potražnja za pčelinjim otrovom koji se koristi u farmaceutskoj industriji velika.

- Kada bih bio u prilici da proizvedem na desetine kilograma, sve bih mogao da prodam bez problema. Međutim, očekujem da ću ove godine sa 300 društava uspjeti da prikupim oko pet kilograma otrova – kaže Jakupović, koji je pokušavao da u ovu proizvodnju uvede još neke pčelare, ali su oni i dalje skeptični.

BL

Postovani Nijaze,

Hvala mnogo na predivnim prilozima i fotografijama kojima nas uvijek obradujes. Sve ovo sto radite danas, trag je koji ostavljate za sobom, a koji ce jednoga dana pripadati kozarackoj arhivi. Svaki put imam osjecaj da sam prosla kroz nas dragi Kozarac i zavirila pomalo u svaki njegov sokak. Vrijeme prebrzo leti, a u toj neuhvatljivoj brzini zaboravimo koliko je svaki trenutak vazan i kako ga trebamo cijeniti i po mogucnosti zabiljeziti.

Kako su govorili nasi stari, "Danas jesmo, sutra nismo.." U ovozemljskoj trci koja se sve vise pretvara u borbu za meterijalne stvari koje dominiraju, veoma se rijetko nadje vremena za dusu i cesto znacaj malih, obicnih stvari spoznamo tek kada ih pocnemo gubiti. U sustini zivimo samo za danas, jer proslost ne mozemo promijeniti, a buducnost i njenu tajnu ne mozemo unaprijed spoznati.
Vec smo to jednom iskusili na svojoj kozi, u proteklom ratu, kada smo tako brzo izgubili ono sto smo godinama sticali, a najgore od svega je gubitak ljudskih zivota.

26.04.2014
Semira Jakupovic