Izdvajamo

 

U Prijedoru je održana jubilarna 10. tradicionalna "Šesnaestomajska biciklijada" na kojoj je učestvovalo više od 1.000 biciklista. Cilj manifestacije koja se organizuje povodom Dana grada Prijedora - 16. maja jeste promocija biciklizma kao sporta i zdravog načina života.

Izuzetno je bitno što tradicionalna Šesnaestomajska biciklijada iz godine u godinu okuplja sve veći broj djece, i što se zahvaljujući ovoj manifestaciji iz Prijedora šalje jedna prelijepa slika, istakao je gradonačelnik Prijedora Slobodan Javor. On je dodao da je cilj dodatna popularizacija biciklizma u Prijedoru.

"Ono što mogu da kažem da je novina gdje smo predano radili u prethodnom periodu, to je da će Prijedor dobiti prve kilometre bicikličke staze širom naše grada. To je nešto novo, to je nešto što grad u saradnji s nadležim institucijama organizuje. Želimo da na taj način pokažemo da smo savremeni, modean grad. Zapravo ta biciklička staza će se svake godine proširivati onako kako struka nalaže po svim standardima i propisima, radi bezbjednosti svih učesnika u saobraćaju", rekao je Javor.

Proteklih mjeseci dosta je urađeno na razvoju biciklizma i biciklističke infrastrukture u gradu Prijedoru, istakao je Nikola Torbica, rukovodlac Odsjeka za vozače, puteve i vozila u Agenciji za bezbjednost saobraćaja Republike Srpske.

"U proteklom periodu formirana je radna grupa za izradu biciklističke infrastrukture i evo danas možemo vidjeti već prve metre biciklističkih staza koje će biti obilježene za 10. godišnjicu biciklijade. U narednom periodu će se nastaviti izgradnja kompletne infrastrukture koja bi po završetku svog iscrtavanja imala negdje oko 17 km biciklističkih staza. Međutim, biciklistička infrastruktura ne podrazumijeva samo staze, već i ostale segmente kao što su parkinzi i drugo. Plan radne grupe jeste da do 2030. godine radi na razvoju biciklizma, ne samo na obilježavanju staza, nego i na razvoju biciklizma kako bi do 2030. godine imali biciklističku infrastrukturu, ali i obučene biciklististe koji će se kretati bezbjedno po biciklističkim stazama", dodao je Torbica.

Organizator jubilarne 10. Šestnaestomajske biciklijade je Turistička organizacije grada Prijedora, pod pokrovitestvom Grada Prijedora i u saradnji s prijateljima manifestacije Biciklističkim klubom "Kozara", Agencijom za bezbjednost saobraćaja i Auto-moto savezom Republike Srpske.

"Lijepo vrijeme je izmamilo brojne mališane na jedno porodično druženje, a sam cilj biciklijade osim druženja je i promocija biciklizma kao sporta, ali i zdravog načina života i bezbjednosti u saobraćaju. Tradicionalna deseta šestnaestomajska biciklijada po svemu je posebna, kako po programu manifestacije, tako i po brojnim nagradama koje su obezbijeđene od strane Grada Prijedora i sponzora i prijatelja ove manifestacije", istakla je Aramanda.

Učesnicima biciklijade je podijeljeno 11 bicikala i ostale nagrade. Nagradu za najmlađeg učesnika dobila je Marija Dragojević, za najstarijeg Mirko Šajić, a nagradu za najzanimljiviji bicikl dobio je Teodor Vasiljević.

prijedorgrad

Nikada zločine naših komšija zaboraviti nećemo i dok smo živi o njima ćemo svjedočiti i sve ljude na njih podsjećati. Istinu o našem stradanju ćemo konstantno širiti, a pravdu na ovosvjetskim sudovima uporno tražiti. Za istinu ćemo živjeti, raditi i umirati! Zbog toga danas na ovom mjestu želimo još jednom jasno kazati da su nas naše komšije u nedjeljnim, poslijepodnevnim satima, 24. maja 1992. godine, svojim paravojnim snagama napali, da su tada nad nama agresorski čin započeli i u narednom vremenu realizirali, da su na području naše općine više od 3.000 naših najmiliji poubijali, a njihova tijela u mnogobrojne jame i grobnice skrili, da su naše majke i sestre silovali, da su nas u logore zatvorili i u njima najtežim torturama mučili, da su naše imetke pljačkali i uništavali, da su naše džamije palili i rušili, da su nas sa ognjišta naših protjerali, da su nam povratak na njih osporavali, da se ni nakon 25 godina za zločine svoje nisu pokajali, da zločince iz svog naroda nisu izdvojili već su se s njima poistovjetili, da kosti naših najmilijih još uvijek na njima znanim mjestima kriju, da svoju omladinu lažima o nama truju, da na započetom zlu devedesetih godina i dalje ustrajavaju.

Mr. Amir ef. Mahić
25.05.2017. god.