Izdvajamo

 

Svake godine 30 prijatelja iz djetinjstva i veliki zaljubljenici skijanja se okupljaju u Austriji na skijaškom druženju...

Ove godine se navršila 41. godišnjica otvaranje Zimskih olimpijskih igara u Bosni i Hercegovini. Grupa naših vrijednih Bosanaca i Hercegovaca se odlučila da na jedan lijep i poseban način obilježi ovu godišnjicu u austrijskom gradiću Mayerhofenu na skijaškoj pisti na visini od 1.800 metara nadmorske visine.

Uz zastavu Bosne i Hercegovine, harmoniku i gitare su se pjevale sevdalinke i hitovi od Halida Bešlića, Merlina, Bijelog Dugmeta i drugih istaknutih muzičkih izvođača. Ovaj lijepi događaj su uveličali i dali poseban doprinos virtuoz na harmonici Anto Filipović, na gitarama vokalni solista Zoka Janković i Amir Paratušić.

 

Svake godine 30 prijatelja iz djetinjstva i veliki zaljubljenici skijanja se okupljaju u Austriji na skijaškom druženju kako bi sačuvali i evocirali sjećanja na lijepe događaje iz mladosti.

Nekada, prije 50 godina, zajedno su odrastali i prve skijaške pokušaje napravili na obližnjoj planini Kozari, a danas uspješni doktori, inžinjeri, ekonomisti i privrednici razbacani širom svijeta.


U ovoj kratkoj lijepoj priči se radi o prijateljima rodom iz Kozarca. Kroz nemile ratne događaje 90-tih godina u Bosni, sudbina ih je navela da sada žive širom svijeta.

Daleki put i zaljubljenike u skijanje iz Amerike, Kanade, Velike Britanije, Luxemburga, Njemačke, Austrije, Hrvatske i Bosne i Hercegovine nisu prepreke da se svake godine okupe samo na četiri dana, da čuvaju prijateljstva i da evociraju lijepa sjećanja iz mladosti.

 

U međuvremenu su se ovoj grupi priključili i drugi prijatelji i simpatizeri koji nisu rodom iz Kozaraca. Posebno zadovoljstvo i uspjeh je da se ovoj tradiciji lijepog druženja, koja traje više od jedne decenije, priključuju i njihova djeca, koja nastavljaju sa ovom prelijepom tradicijom.

hayat.ba

Emil Velić podsjeća da je upravo u Kozarcu obnovljena i svečano otvorena prva džamija u RS-u, zbog čega je dobila naziv "Prva džamija nade", jer su je prije 17 godina otvorili predstavnici Međureligijskog vijeća Bosne i Hercegovine i tadašnji visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini. "I ovdje je zanimljivost da je sve urađeno sredstvima građana, a jedna od najstarijih mještanki, Fatima Hadžić, dala je svoju životnu ušteđevinu, čime je zapravo i počela obnova ove 'prve džamije', sada već davne 1999. godine", prisjeća se Sakib Džaferović.