Izdvajamo

 

U prostorijama Policijske uprave Prijedor u okviru planiranih preventivnih aktivnosti kampanje Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske „Registruj oružje bez sankcije“ održan je sastanak sa predstavnicima lovačkih i streljačkih udruženja sa područja grada Prijedora

Kampanja se realizuje do kraja ove godine i ima za cilj da građani budu upoznati sa zakonskim mogućnostima registracije određenih vrsta vatrenog oružja, bez dokazivanja porijekla oružja i bez pravnih sankcija.

S obzirom da je lovačko oružje kategorija čije je nabavljanje i držanje građanima dozvoljeno, policijski službenici su predstavnicima lovačkih i streljačkih udruženja pojasnili zakonske procedure registracije lovačkog i drugog oružja bez dokazivanja porijekla i uslove koje građani, koji žele da prijave oružje moraju ispuniti. Pojašnjeno je da je u skladu sa Zakonom o oružju i municiji ovaj vid registracije moguće izvršiti do kraja ove godine, te su predstavnici lovačkih i streljačkih udruženja pozvani da kroz svoje redovne aktivnosti upoznaju sve članove sa ovom mogućnošću i da ih pozovu da registraciju oružja izvrše u zakonom propisanom roku.

Svi građani koji posjeduju oružje čije je nabavljanje po zakonu dozvoljeno (pištolji, revolveri, lovačko i sportsko oružje), a nemaju dozvolu za njegovo držanje, mogu do 31. decembra ove godine bez sankcije izvršiti registraciju i legalizaciju tog oružja.

Istaknuto je i da je Zakonom o oružju i municiji propisana amnestija za sve građane koji dobrovoljno predaju vatreno oružje i municiju čije nabavljanje i držanje nije dozvoljeno (vojno oružje, minsko-eksplozivna sredstva), što znači da prilikom dobrovoljne predaje neće krivično niti prekršajno odgovarati za posjedovanje. Amnestija nije ograničena rokom.

PU Prijedor

Al' mi moja mati nikad ne znade objasniti zašto ja sad nemam sadašnjosti a o buducnosti da i ne pricam. O prošlosti citam, ali je malo kasno, a da sam znao, da smo svi znali, da nam je receno, sad bi bezbeli kahvendisali kod Šide ili kod Saje cifuta il' pred Indeksom, Oazom ili u Trinestici, ko što su radili oni naši jarani, kojih više nema, prije dvadesetak godina. (Novembar 2011.)