Izdvajamo

Centar javne bezbjednosti (CJB) Prijedor pozvao je građane da prijave policiji slučajeve prikupljanja dobrovoljnih priloga kako bi se spriječila sve veća zloupotreba ove prakse, upozoravajući na činjenicu da se neovlašteno prikupljanje dobrovoljnih priloga nedovoljno prepoznaje kao prekršaj Zakona o javnom redu i miru Republike Srpske.

“Na području CJB Prijedor od početka 2015. godine do danas zabilježeno je deset slučajeva neovlaštenog prikupljanja dobrovoljnih priloga i deset lica je dobilo prekršajne naloge. Od tih deset dva lica su zatražila sudsko odlučivanje, te ih je sud proglasio krivima”, rečeno je Srni u CJB Prijedor.

Na području CJB Prijedor policija je uočila i kontrolisala i određeni broj raznih udruženja koja su vršila zloupotrebu prikupljanja dobrovoljnih priloga, te su adekvatno i u skladu sa zakonom procesuirana.

“Članom 10. Zakona o javnom redu i miru Republike Srpske propisana je novčana kazna od 200 do 800 KM svakom ko prikuplja dobrovoljne priloge i druge vidove pomoći suprotno odredbama člana 5. i 6. Zakona o javnom redu i miru”, napominju iz CJB Prijedor.

Prema ovom zakonu, dobrovoljne priloge mogu prikupljati pravna lica, humanitarne organizacije, građani i udruženja uz prethodnu prijavu, koja se podnosi nadležnoj organizacionoj jedinici Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske najkasnije osam dana prije početka prikupljanja.

“U toku 2015. i 2016. godine na području CJB Prijedor podneseno je 18 prijava za prikupljanje dobrovoljnih priloga na osnovu čega su podnosiocima izdate potvrde, odnosno odobrenja za prikupljanje dobrovoljnih priloga”, navode u CJB Prijedor.

Nadležni organ može zabraniti prikupljanje dobrovoljnih priloga ako ono remeti javni red i mir ili ako to nalažu interesi bezbjednosti.

Prijava nije potrebna kada se prilozi prikupljaju u okviru privrednog društva, mjesne zajednice i vjerske zajednice ili u zamjenu za karte za kulturne manifestacije.

SRNA

 

"Mi smi pripadnici Srpskog naroda i osuđujemo kompletno etničko čišćenje i zločine koje su počinili zločinci iz našeg naroda. Mi se zalažemo za zajednički život i Bosnu i Hercegovinu i želim da naša djeca žive zajedni sa svim našim narodima u BiH. Ja sam Klaudija Pecalj i rodom sam iz Zenice, a moj muž je Milan Pecalj. Husein Ališić je napisao knjigu na engleskom jeziku i u toj knjizi piše o mom mužu. Za vrijeme rata, Husein je živio u Banja Luci i moj muž je sve naše dokumente dao njemu da bi on izašao sa svojom porodicom vani. Milan je čuvao Huseinovog brata koji je bio pretučen i nije se bojao da pomogne prijatelju Bošnjaku.
Ja sam rođena u Zenici među Hrvatskim i Bošnjačkim narodom i žao mi je za sve što se desilo u ratu, jer ja želim da živimo sa svim narodima u Bosni i Hercegovini". Kazali su nam Klaudija i Milan Pecalj, pripadnici Srpskog naroda iz Donjih Garevaca.

26.05.2017. god.