Izdvajamo

Dr Zlatan Mujagić, zaposlen na odjelu gastroenterologije i hepatologije bolnice Maastricht University Medical Center dobio je lijepo priznanje za istraživački rad u dalekoj Kini.

Na Svjetskom kongresu neurogastroenterologa u Guangzhou njegova naučna studija je proglašena među četiri najbolje u toj oblasti medicine pa će nagrada za vrsnog stručnjaka neurogastroenterologije (“Young Investigator Award”) s razlogom krasiti njegov dom.


 

“Od 2011 godine radim s naučnim timovima na Univerzitetu Maastricht u vezi bolesti koja se zove iritabilni kolon (“Irritable Bowel Syndrome”(IBS), a gdje je u pitanju ne samo bolest debelog crijeva (kolona) nego cijelog digestivng sistema, znači želudca, tankog i debelog crijeva. Istražujem faktore koje prouzrokoju bolest i tražim bolje načine za diagnozu i terapiju o čemu sam govorio u Kini”, pojasnio nam je mladi dr Mujagic uz napomenu da je istraživanje jako izazovno jer 10-15% ljudi u Evropi boluje od bolesti IBS.

Rezultati Zlatanovog istraživanja bit će objedinjeni u njegovoj doktorskoj disertaciji početkom slijedeće godine a dosadašnje istraživanje će prezentirati i na nekoliko drugih kongresa u svijetu što je potvrda sjajnog uspjeha tek 29-godišnjeg mladog naučnika iz Kozarca, koji je sa 7 godina protjeran iz rodnog kraja u kampanji etničkog čišćenja.


Kako kaže, nikad neće zaboraviti zahvalnost roditeljima koji su se odrekli mnogih stvari u holandskom izbjeglištvu da bi dobio kvalitetno obrazovanje, a za "Dnevni avaz" je otkrio zašto je izabrao medicinu kao životni poziv.

“Slušao sam kao dijete priče o rahmetli Esadu (Esi) Sadikoviću, mom rođaku, specijalisti za uho, grlo, nos. Radio je u Sarajevu, Prijedoru ali i za Ujedinjene Nacije. Na kraju je, bez ikakvoga razloga, bez ikakve krivice, na pravdi Boga, kako mi to kažemo, završio s mojim ocem i bratom u logoru Omarska. Tamo je liječio logoraše, fizički ali i psihički, medicinskim znanjem, ali i humorom.

Ubijen je u avgustu 1992 godine. Svi koji ga znaju pričaju o velikoj Esinoj humanosti pa je i to uticalo da izaberem medicinu”, veli stručnjak bh. korijena, ponosan na rodni kraj u koji dolazi svake godine.

Dr Mujagić je do sada objavio dvije studije o iritabilnom kolonu, a u slijedeća četiri mjeseca očekuje publiciranje jos sedam. Oženjen je, a prije tri mjeseca dobio je kćerku Amilu.

Autor: A.Hu./ Avaz

Emil Velić podsjeća da je upravo u Kozarcu obnovljena i svečano otvorena prva džamija u RS-u, zbog čega je dobila naziv "Prva džamija nade", jer su je prije 17 godina otvorili predstavnici Međureligijskog vijeća Bosne i Hercegovine i tadašnji visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini. "I ovdje je zanimljivost da je sve urađeno sredstvima građana, a jedna od najstarijih mještanki, Fatima Hadžić, dala je svoju životnu ušteđevinu, čime je zapravo i počela obnova ove 'prve džamije', sada već davne 1999. godine", prisjeća se Sakib Džaferović.