Na informaciju da će "marokanski iscjelitelj" Meki Torabi već u četvrtak nanovo otpočeti seriju seansi u sarajevskoj dvorani Zetra, iz Ministarstva zdravstva Kantona Sarajevo kažu da će Torabiju predložiti da u zdravstvenoj ustanovi testnim liječenjem potvrdi svoje "iscjeliteljske moći".
Piše: N. Jamaković
Torabi na seansi (Foto: Arhiv/Sarajevo-x.com)
Ističu kako se ni u jednoj uređenoj državi bilo ko, čak i sa zvaničnom diplomom najvišeg stručnog stepena, ne bi mogao baviti zdravstvenom djelatnošću bez odobrenja ministarstva zdravstva i ljekarske komore te zemlje.
Bez medicinskih referenci i obrazovanja
"Čak i ljekari koji rade u javnim ustanovama na određenom kantonu moraju dobiti dozvolu za rad i u svom i u drugom kantonu uz obavezno ovjeravanje ljekarske licence da bi održali i najmanje predavanje iz zdravstvene struke. Stoga se Ministarstva zdravstva Federacije BiH i Kantona Sarajevo, kao i Ljekarska komora moraju zapitati kako neko bez ikakvih medicinskih referenci i obrazovanja može doći u BiH i vršiti zdravstvenu djelatnost, te na ovaj način kršiti Zakon o zdravstvenoj zaštiti stanovništva, kao i Zakon o pozitivnoj medicinskoj praksi", navode u Ministarstvu.
Nadležni u Ministarstvu ne žele ostaviti utisak da imaju nešto lično protiv Torabija, te predlažu da pismeno izjavi koja oboljenja liječi, kako bi mu se omogućilo u jednoj od zdravstvenih ustanova da na određenom broju pacijenata uradi testno liječenje i da se medicinskim nalazima potvrdi poboljšanje i izliječenje tih pacijenata.
"Oboljenja štitne žlijezde i neka maligna oboljenja, za koja je Torabi tokom ranije posjete navodio da ih uspješno liječi, vrlo se lako mogu medicinski dokazati i pratiti, pa bi Torabijevim prihvaćanjem našeg prijedloga vrlo brzo imali prave podatke o učinku terapije ili učinku prevare", koncizni su u Ministarstvu.
Zarada na nesreći pacijenata
Dodaju kako Torabi nije jedini u BiH koji se bavi ovakvom vrstom posla, te da veliki broj ljudi želi doći do brze i lagane zarade na nesreći pacijenata.
"Ne možemo osuđivati pacijente koji traže lijek, problem leži u funkcionisanju države koja treba spriječiti svaki nekorektan odnos pojedinaca prema pacijentu. Nažalost, i jedan broj ljekara iz naše, ali i susjednih zemalja, ovim teškim bolesnicima koji boluju od karcinoma prodaju 'ljekovite supstancije' za jačanje imuniteta, a koji samo imaju atest dodatka ishrani, te u isto vrijeme nemaju nikakvo dokazano ljekovito djelovanje. Organi države bi se ozbiljno trebali pozabaviti ovim problemom i možda je ovo pravi momenat da se uvede red u ovoj oblasti. Ministarstvo zdravstva KS će uraditi sve što je u njegovoj zakonskoj nadležnosti da bi, prije svega, zaštitilo pacijenta", naveli su iz Ministarstva zdravstva KS.