Izdvajamo

 

Centar za mlade KVART Prijedor i portal zamisli.ba objavljuju nagradni konkurs “(ne)Kultura sjećanja”.

Kultura sjećanja i kultura pamćenja ogledaju se u načinu na koji društvo institucionalno i kulturološki pamti i sjeća, te prenosi i interpretira historijske događaje, ideje i stvarnosti budućim generacijama.

Memorijalizacija, kultura sjećanja dio je opće kulture jednog podneblja i kao takva prati i uklapa se u njenu periodizaciju. Zvanično se naša kultura i umjetnost vremenski dijele prema političkim, ratnim i vladarskim epohama (djela tipa pisana riječ ili kulturna istorija), a ne prema stilovima i općeprihvaćenim pravcima. Unutar tako uređenih razdoblja dozvoljeno je i poželjno za doba od 16. stoljeća jasno razgraničenje triju etničko-miletskih kulturnih komponenti.

Međutim, od završetka rata do danas vidljiva je zloupotreba kulture sjećanja kojim se hrane ekstremističke, nacionalističke i/ili mrziteljske retorike i narative, manipuliše se činjenicama i stvara dodatni razdor među ljudima. Dakle, umjesto da se kroz kulturu sjećanaj grade temelji za održiv mir grade se temelji za produbljivanje konflikta.

Zašto je važna kultura sjećanja za naša društva? Da li kultura sjećanja doprinosi izgradnji održivog mira, postoji li uopšte kultura sjećanja koja obrazuje društvo? Kako zloupotreba kulture sjećanaj utjeće na nove generacije i njihov odnos prema konfliktu i miru?

Svi radovi moraju biti na lokalnom jeziku (BHSC), ne duži od 1200 riječi te poslani isključivo u Word formatu. Uz tekst nam pošaljite prigodnu ličnu fotografiju u jpg formatu veličine do 2 MB. Radovi koji su prethodno objavljivani, ili/i ne ispunjavaju gore navedene uslove konkursa neće biti uzeti u razmatranje.

Ne objavljujemo radove i sadržaj koji promovišu govor mržnje, eksploativne, seksističke, fašističke ili rasističke ideje.

Vaše tekstove nam šaljite na adresu Ova e-maila adresa je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je vidjeli.. Dva najbolja rada ćemo nagraditi iznosom od 70 KM i objaviti na našem portalu.

Konkurs će biti otvoren do 30. augusta, 2023. godine do 12 časova.

zamisli.ba

"Mi smi pripadnici Srpskog naroda i osuđujemo kompletno etničko čišćenje i zločine koje su počinili zločinci iz našeg naroda. Mi se zalažemo za zajednički život i Bosnu i Hercegovinu i želim da naša djeca žive zajedni sa svim našim narodima u BiH. Ja sam Klaudija Pecalj i rodom sam iz Zenice, a moj muž je Milan Pecalj. Husein Ališić je napisao knjigu na engleskom jeziku i u toj knjizi piše o mom mužu. Za vrijeme rata, Husein je živio u Banja Luci i moj muž je sve naše dokumente dao njemu da bi on izašao sa svojom porodicom vani. Milan je čuvao Huseinovog brata koji je bio pretučen i nije se bojao da pomogne prijatelju Bošnjaku.
Ja sam rođena u Zenici među Hrvatskim i Bošnjačkim narodom i žao mi je za sve što se desilo u ratu, jer ja želim da živimo sa svim narodima u Bosni i Hercegovini". Kazali su nam Klaudija i Milan Pecalj, pripadnici Srpskog naroda iz Donjih Garevaca.

26.05.2017. god.