Izdvajamo

 

Udruženje Prijedorčanki „Izvor“ u saradnji sa udruženjima iz Sanskog Mosta, Bosanskog Novog, Bosanske Dubice i Prijedora, organizovalo je današnju „Šetnju za mir, ljubav, poštovanje i ravnopravnost“.

Kroz glavnu prijedorsku ulicu prošle su žene noseći transparente koji su upozorili na potrebu solidarnosti i pružanja značajnije instiucionalne podrške ženama Bosne i Hercegovine.

Posebno je naglašen značaj solidarnosti među ženama, ali i adekvatna pažnja nadležnih institucija. Predsjednica Udrženja žena „Novljanke“ iz Bosanskog Novog, Besima Fetibegović kaže da nije zadovoljno položajem žena u našem društvu i da je krajnje vrijeme da se učine konkretniji napori.

Današnja „Šetnja za mir, ljubav, poštovanje i ravnopravnost“, u Prijedoru organizovana je povodom sedmice ženske solidarnosti i 8. marta Međunarodnog dana žena.

 

Predsjednica Udruženja Prijedorčanski „Izvor“ koje se bavi prikupljanjem podataka o uvijenim i nestalim Prijedorčanima nesrpske nacionalnosti u periodu 1992.-1995. godina, Seida Karabašić, ističe značaj mira, ali i poštivanja prava žena. „Šetnja za mir, ljubav, poštovanje i ravnopravnost“ u Prijedoru organizovana je uz podršku Robert Bosch Fondacije. Naredne godine za mir, ljubav, poštovanje i ravnopravnost će se šetati glavnom ulicom bosanskonovske općine.

 

Senudin Safić /Mojprijedor.com

"Ovdje je bila nagrada smrt. Kroz šta su prolazili logoraši, porodice žrtava, nijedna knjiga, nijedan film ne može opisati.
Mi koji smo imali čast i privilegiju da preživimo torture, preživimo logore, nama je u amanet ostavljeno da svjedočimo, da pričamo, da pozivamo sve one koji su preživjeli torturu, patnje, mučenje, logore, torturu u kućama, u dvorištima, avlijama, da pričaju o tome. To je borba za istinu, to je sprečavanje ponavljanja. Ono što smo mi prošli nebi trebalo smjela i ne trebaju preživjeti naša djeca. Istina na zločine u Trnopolju i sve druge logore ne smije biti zaboravljena." Kazao je Jasmin Mešković, predsjednik Saveza logoraša BiH.

26.05.2017. god.