Izdvajamo

 

Upravni odbor BKC Prijedor je na svojoj 9.sjednici od 14.4.2024.imenovao Amela Suljića,magistra bosanskog jezika i književnosti iz Kozarca, za umjetničkog direktora BKC Prijedor na mandat do 19.9.2027.godine. Trenutno obnaša funkciju potpredsjednika Upravnog odbora BKC Prijedor.

Ovo imenovanje je uslijedilo u sklopu reforme programskog djelovanja stručnih službi i programskih odsjeka BKC Prijedor za period 2014-2017.

Biografija

Mr. sc. Amel Suljić, rođen je u Ljuboviji, R. Srbija. Osnovno obrazovanje je započeo u Bratuncu (JU Osnovna škola „Vuk Karadžić“ Bratunac) te isto nastavio u Tuzli (JU Osnovna škola „Pazar“ Tuzla). Nakon završetka Srednje medicinske škole u Tuzli, upisuje Filozofski fakultet, odsjek Bosanski jezik na kojem je diplomirao 2010. g. i stekao zvanje profesora bosanskog jezika. Na Filozofskom fakultetu u Tuzli je 2018. g. magistrirao na studijskom programu Bosanskohercegovačka književnost u književnohistorijskom kontekstu.

U svojim istraživanjima bavi se modernom i postmodernom književnošću, džender i feminističkim teorijama te usmenom književnošću. Objavljivao je naučne i stručne radove u časopisima: Društvene i humanističke studije (Filozofski fakultet u Tuzli), Časopis za filozofiju i religiju „Logos“ (Filozofski fakultet u Tuzli), Časopis za kulturno i historijsko naslijeđe „Hercegovina“ (Muzej „Hercegovina“, Mostar). Učesnik je više naučnih skupova: UNESCO-ove konvencije i bosanska iskustva na istraživanju nematerijalne baštine (Filozofski fakultet Tuzla), Treći internacionalni kolokvij – Bosanska usmena tradicija u kulturi svijeta (MFB, Filozofski fakultet Tuzla i Muzej „Hercegovina), Treći slavistički kongres (Slavistički komitet, Filozofski fakultet u Sarajevu), Četvrti internacionalni kolokvij – Bosanska usmena tradicija u kulturi svijeta (MFB, Filozofski fakultet Tuzla i Muzej „Hercegovina).

Zaposlen je u JU Osnovna škola „Kozarac“ Kozarac na radnom mjestu nastavnika bosanskog jezika i potpredsjednik je Upravnog odbora BKC-a u Prijedoru.

Pored svog osnovnog zanimanja i naučnog angažmana, mr. sc. Amel Suljić aktivan je i na polju kulture: pokrenuo je prvi regionalni konkurs za najbolju ljubavnu pjesmu pod motom U ime ljubavi je drugo ime Boga na koji su se odazvali renomirani pjesnici iz ukupno jedanaest zemalja svijeta; pokrenuo je prve časove bosanskog jezika za učenika u RS-u koji po nastavnom planu i programu ne izučavaju bosanski jezik u svojim matičnim školama, organizator je velikog broja kulturnih i obrazovnih radionica, seminara i ekskurzija za učenike osnovih škola s područja grada Prijedora; organizirao je i sproveo niz investicionih projekata u oblasti obrazovanja – donacije lektirskog programa i školske opreme.

Umjetničkom direktoru Amelu Suljiću i njegovom timu saradnika u programskim stručnim odsjecima BKC Prijedor, želimo sretan i uspješan rad, sa što više kvalitetnih programa iz kulture i umjetnosti

Izvor: BKC u Prijedoru.

Nikada zločine naših komšija zaboraviti nećemo i dok smo živi o njima ćemo svjedočiti i sve ljude na njih podsjećati. Istinu o našem stradanju ćemo konstantno širiti, a pravdu na ovosvjetskim sudovima uporno tražiti. Za istinu ćemo živjeti, raditi i umirati! Zbog toga danas na ovom mjestu želimo još jednom jasno kazati da su nas naše komšije u nedjeljnim, poslijepodnevnim satima, 24. maja 1992. godine, svojim paravojnim snagama napali, da su tada nad nama agresorski čin započeli i u narednom vremenu realizirali, da su na području naše općine više od 3.000 naših najmiliji poubijali, a njihova tijela u mnogobrojne jame i grobnice skrili, da su naše majke i sestre silovali, da su nas u logore zatvorili i u njima najtežim torturama mučili, da su naše imetke pljačkali i uništavali, da su naše džamije palili i rušili, da su nas sa ognjišta naših protjerali, da su nam povratak na njih osporavali, da se ni nakon 25 godina za zločine svoje nisu pokajali, da zločince iz svog naroda nisu izdvojili već su se s njima poistovjetili, da kosti naših najmilijih još uvijek na njima znanim mjestima kriju, da svoju omladinu lažima o nama truju, da na započetom zlu devedesetih godina i dalje ustrajavaju.

Mr. Amir ef. Mahić
25.05.2017. god.