Izdvajamo

Predsjednik Skupštine grada Prijedor Sead Jakupović zatražio je danas od Centra javne bezbjednosti /CJB/ Prijedor da objavljuje imena i prezimena provalnika u kuće, posebno kada su meta napada Bošnjaci, kako bi se isključio bilo koji drugi motiv osim koristoljublja.
"Time bi se razuvjerili mještani, a pogotovo pojedinci iz dijaspore koji u takvim situacijama često vrše zamjenu teza i proglašavaju pljačke napadima Srba na Bošnjake", rekao je Jakupović na sjednici Foruma za bezbjednost građana grada Prijedora.
On je naglasio da je zbog toga bitno da se mještanima povratničkih sela u kojima su učestale pljačke kaže ko je počinilac, da znaju ko je opasan po selo i da znaju da je to možda osoba "koja danju s njima sjedi, jede i pije, a noću ih pljačka".
"Jasno je da policija obično barata inicijalima, ali u ovakvim situacijama veća bi bila korist objaviti puna imena i prezimena nego što bi bila šteta", poručio je Jakupović.
Inspektor CJB Prijedor Zoran Inđić rekao je da o ugroženosti imovine Bošnjaka samo zato što su Bošnjaci nema ni govora nego su, štaviše, u najvećem broju napada na imovinu u povratničkim naseljima u Prijedoru počinioci Bošnjaci.
"Provalne krađe motivisane su isključivo koristoljubljem. Obavljaju se s namjerom da se ukradu mahom novac i zlato i nikakve veze nemaju sa nacionalnom ili vjerskom pripadnošću", naglasio je Inđić.
On je naveo da su u Prijedoru česti slučajevi da su počinioci provalnih krađa organizovane grupe i pojedinci iz drugih lokalnih zajednica, ne samo susjednih, već širom BiH.
"I u prvim i u drugim situacijama od izuzetne pomoći policiji je saradnja s građanima, ali i saradnja sa policijama iz drugih lokalnih zajednica kakvu prijedorska policija ima sa policijom iz Sanskog Mosta", dodao je Inđić.
On je naglasio da je u povratničkim naseljima, kao i na svim lokacijama veće osjetljivosti, pojačano prisustvo policije, uvedene su dodatne aktivnosti policije i intenzivirana saradnja sa predstavnicima mjesnih zajednica.
"Pozivamo građane da nam se i dalje obraćaju sa svojim prijedlozima i da tražimo zajedno najoptimalnija rješenja za što bolju bezbjednost, a mi smo uvijek spremni da dodatno reagujemo", poručio je Inđić.
Forum za bezbjednost građana grada Prijedora osnovan je 2003. godine. Savjetodavno je tijelo koje čine predstavnici 30-ak institucija.

SRNA

 

Nikada zločine naših komšija zaboraviti nećemo i dok smo živi o njima ćemo svjedočiti i sve ljude na njih podsjećati. Istinu o našem stradanju ćemo konstantno širiti, a pravdu na ovosvjetskim sudovima uporno tražiti. Za istinu ćemo živjeti, raditi i umirati! Zbog toga danas na ovom mjestu želimo još jednom jasno kazati da su nas naše komšije u nedjeljnim, poslijepodnevnim satima, 24. maja 1992. godine, svojim paravojnim snagama napali, da su tada nad nama agresorski čin započeli i u narednom vremenu realizirali, da su na području naše općine više od 3.000 naših najmiliji poubijali, a njihova tijela u mnogobrojne jame i grobnice skrili, da su naše majke i sestre silovali, da su nas u logore zatvorili i u njima najtežim torturama mučili, da su naše imetke pljačkali i uništavali, da su naše džamije palili i rušili, da su nas sa ognjišta naših protjerali, da su nam povratak na njih osporavali, da se ni nakon 25 godina za zločine svoje nisu pokajali, da zločince iz svog naroda nisu izdvojili već su se s njima poistovjetili, da kosti naših najmilijih još uvijek na njima znanim mjestima kriju, da svoju omladinu lažima o nama truju, da na započetom zlu devedesetih godina i dalje ustrajavaju.

Mr. Amir ef. Mahić
25.05.2017. god.