Izdvajamo

 

Kineska firma „Shandong Hi-Speed International“ (SDHS) koja je 2018. godine potpisala ugovor o koncesiji za auto-put Banjaluka–Prijedor prema kojem je završetak izgradnje planiran u proljeće 2026. godine do sada je ishodovala građevinsku dozvolu za svega 15,7 kilometara.

 Uprkos tome što je to tek nešto više od trećine ukupne trase u dužini od 42 kilometra, iz Ministarstva saobraćaja i veza RS kažu da izgradnja teče planiranom dinamikom, bez zastoja i u skladu sa potpisanim Ugovorom o koncesiji.

„Kada je riječ o rješavanju imovinsko-pravnih odnosa, naglašavamo da je najveći dio imovinsko-pravnih odnosa završen, dok je rješavanje preostalog dijela u toku. Koncesionar je nakon okončanog postupka eksproprijacije, ishodovao građevinsku dozvolu za dionicu auto-puta u dužini 15,7 kilometara, a u toku je i dalje fazno pribavljanje neophodne dokumentacije za građenje“, navodi se u odgovoru ministarstva na pitanja CAPITAL-a.

Na pitanje da li će Republika Srpska morati da plati oko 200 miliona KM „penala“ kineskim koncesionarima ukoliko do 1. oktobra ne budu riješeni svi imovinsko-pravni odnosi, iz ministarstva kažu da eksproprijacija i predaja zemljišta koncesionaru teče prema rasporedu definisanom ugovorom o koncesiji.

Ono što je posebno interesantno kada je riječ o ugovoru za izgradnju auto-puta Banjaluka-Prijedor između Vlade Republike Srpske i kineske firme SDHS jeste da je on godinama skrivan od javnosti.

Transparency International u BiH je zbog skrivanja ugovora podnio tri tužbe protiv Ministarstva saobraćaja i veza RS. Resorno ministarstvo se dva puta potpuno oglušilo o sudske presude i tek nakon treće presude kojom je obavezano da otkrije detalje ugovora, to je učinjeno, ali bez dijela ugovora koji se odnosi na finansijske detalje.

Podsjećamo, početak izgradnje autoputa Banjaluka – Prijedor ozvaničen je u novembru 2021. godine, a na svečanosti kojoj su prisustvovali najviši predstavnici vlasti RS i kineski investitori poručeno je da će radovi biti završeni u roku od tri godine.

Ministar saobraćaja i veza RS Nedeljko Čubrilović kasnije je izjavio da se završetak radova očekuje na proljeće 2026. godine.

CAPITAL: D. Momić

Hoce li ikad oprostiti,

Beco i Sadeta Medunjanin, ko smije oprostiti u ime njihovog Harisa, Ko ce oprostiti umjesto nastavnica: Velide i Asime Mahmuljin, hoce li im ikad oprostiti moj jaran Kockar ili moj Braco, ko ce im oprostiti u ime Damira Blaževica -Kroke, Hasana Mujicica Didinog, Brace i Mirse Bejdinih sinova, Zile i Ilkana iz Kozaruše, Muamera Kulenovica, Zoke i Ante Murgica, Mensurke Poljak i Majde Zulic, Ko ce oprostiti u ime Salke Sinanagica-Žutog ili u ime Ermina i Hirzada Bešica il’ Ademovic Emira, Hoce li iko smjeti oprostiti u ime Ekrema, Nedada i Velida, sinova Muhameda ef. Bešica, ili u ime trojice sinova majke Mejre ili trojice sinova majke Redžepe Oruc, ili trojice sinova Subhe Alic, njenog Zice, Zilhe i Bahrije ili Mehinih Ene i Ekrema, ko može oprostiti u ime šestorice Forica ili kompletne porodice Taiba Forica, ko u ime Eniza Blaževica koji je živ zapaljen u Kozarcu. Ko ce oprostiti u ime svih onih nevino pobijenih cijih se imena ne mogu sjetiti u ovom trenu?