Izdvajamo

 

Zamjenik gradonačelnika Prijedora Žarko Kovačević potpisao je danas ugovore sa devet nevladinih organizacija i četiri vjerske zajednice kojima su po javnom pozivu dodijeljena sredstava za podršku povratku.

On je čestitao vjerskim zajednicama, udruženjima građana i sportskim klubovima koji su danas dobili sredstva i izrazio nadu će ih utrošiti na najbolji mogući način.

"Mi na ovaj način simbolično pokazujemo da smo Gradska uprva koja razmišlja o svim strukturama i svim ljudima koji žive u gradu Prijedoru i tako ćemo nastaviti i dalje", rekao je Kovačević novinarima u Prijedoru.

Potpisani ugovori su sa devet nevladinih organizacija i četiri vjerske zajednice kojima su po javnom pozivu dodijeljena sredstava za
podršku povratku. Korisnici pomoći su Islamska vjerska zajednica Prijedor i Kozarac, Župa Prijedor i Župa Ljubija , KUD Kozara-Kozarac, Udruženje logoraša Kozarac, UG "Ada" Raškovac, UG "Patrija" Rizvanovići, Udruženje žena "Đerdan " Bišćani, MDD "Merhamet" Prijedor, OFK "Berek", OFK "Brdo", UG "Čarakovo ".

Predsjednik Komisije za izbor korisnika budžetskih sredstava za podršku povratka Mirsad Duratović rekao je da je ovo prvi put u 20-ak godina, od kada se ova sredstva dodjeljuju, da su i NVO koje se bave pitanjem povratka odnosno pomažu povratnicma i vjerske zajednice koje okupljaju najveći broj porvatnika korisnici ovih sredstava.

" Ove godine donesen je Pravilnik o raspodjeli sredstava za podršku povratku, procedura istovjetna onoj koju koriste Republički sekretarijati za raseljena lica i migracije Republike Srpske i Ministarstvu raseljenih osoba i izbjeglica FBiH" dodao je Duratović.

On je ujedno najavio da će u narednoj sedmici biti objavljene preliminarne liste ovih sredstava za fizička lica i za nekih 15-ak dana biće organizovano i potpisivanje ugovora i sa fizičkim licima.

Javni poziv za podnošenje prijava za ostvarivanje pomoći iz programa održivog povratka za 2021. godinu grad je raspisao 20. oktorba.Pomoć je namijenjena za pet vrsta projekata: u poljoprivredi, u zanatskoj i proizvodno-uslužnim djelatnostima, udruženja čija osnovna djelatnost je pomoć povratnicima, opremanja i sanacije društvenih domova i obnove i rekonstrukcije vjerskih objekata.Sredstva za podršku povratku u budžetu grada za ovu godinu iznose 200.000 KM.

 

Kahrimanović kaže kako je teško procijeniti koliko je trenutno stanovnika u Kozarcu. "Negdje oko 8.000. Prije rata živjelo je ovdje blizu 25.000 stanovnika, od kojih je 95 posto bilo bošnjačko stanovništvo. Zato smo toliko i stradali. Sve kuće, svi objekti, sve je u Kozarcu bilo porušeno. Po zadnjem popisu ima nas oko 20.000."