Izdvajamo

 Na lokaciji Hozića kamen, općina Bosanski Novi, vrši se ekshumacija u kojoj su do sada pronađeni prvi skeletni ostaci ljudskog porijekla.

Početkom ove godine formirana je operativna grupa za nestale osobe u BiH, koju čine predstavnici Tužilaštva BiH, Instituta za nestale osobe BiH, Međunarodne komisije za nestale osobe (ICMP), Haškog tribunala za bivšu Jugoslaviju, SIPA-e, te predstavnici Američke ambasade u BiH.

Na osnovu informacija koji su dobijene u okviru operativne grupe u pronalasku nestalih osoba u BiH, glavni tužilac Tužilaštva BiH je početkom mjeseca februara formirao predmet koji se odnosi na provjeru informacija, saslušanje svjedoka, analizu dokumentacije, a sve u cilju pronalaska pojedinačnih masovnih grobnica na prodručju BiH.



Postupajući po tom predmetu istražitelji Tužilaštva BiH su došli do informacije o eventualnom postojanju masovne grobnice na području općine Bosanski Novi.

Tužilaštvo BiH je danas pristupilo iskopavanjima na osnovu naredbe da se istraži i provjeri informacija da se na pomenutoj lokaciji nalazi masovna grobnica i na terenu je istražitelj Posebnog odjela za ratne zločine Tužilaštva BiH, koji po nalogu glavnog tužioca direktno nadgleda i vrši koordinaciju procesa ekshumacije.

Uzeti posmrtni ostaci bit će transportovani u Identifikacioni centar Šejkovača u Sanskom Mostu, gdje će se obaviti i njihova identifikacija metodom DNK analize i utvrđivat će se identitet žrtava čiji su posmrtni ostaci pronađeni.



U procesu ekshumacije sudjeluju službenici Instituta za nestale osobe BiH, predstavnici Međunarodne komisije za nestale osobe (ICMP), ljekar specijalista sudske medicine, kao i policijski službenici PS Bosanski Novi.

Proces ekshumacije intenzivno će biti nastavljen i u narednim danima.

Tužilaštvo BiH ponovo poziva sve građane koji imaju saznanja o lokacijama na kojima se nalaze posmrtni ostaci žrtava ratnih zločina ili informacije o sudbini nestalih osoba da te informacije dostave Tužilaštvu BiH.

Tekst: Avaz/ Foto: Adis Mujagić

 

"Mi smi pripadnici Srpskog naroda i osuđujemo kompletno etničko čišćenje i zločine koje su počinili zločinci iz našeg naroda. Mi se zalažemo za zajednički život i Bosnu i Hercegovinu i želim da naša djeca žive zajedni sa svim našim narodima u BiH. Ja sam Klaudija Pecalj i rodom sam iz Zenice, a moj muž je Milan Pecalj. Husein Ališić je napisao knjigu na engleskom jeziku i u toj knjizi piše o mom mužu. Za vrijeme rata, Husein je živio u Banja Luci i moj muž je sve naše dokumente dao njemu da bi on izašao sa svojom porodicom vani. Milan je čuvao Huseinovog brata koji je bio pretučen i nije se bojao da pomogne prijatelju Bošnjaku.
Ja sam rođena u Zenici među Hrvatskim i Bošnjačkim narodom i žao mi je za sve što se desilo u ratu, jer ja želim da živimo sa svim narodima u Bosni i Hercegovini". Kazali su nam Klaudija i Milan Pecalj, pripadnici Srpskog naroda iz Donjih Garevaca.

26.05.2017. god.